Bushidō – kodeks honorowy samuraja

- współpraca -

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]S[/mks_dropcap]łowo Bushidō pochodzi od dwóch wyrazów: bushi – rycerz, samuraj oraz dō – droga, nauka, sposób i po złączeniu znaczy tyle co droga samuraja, rycerza. Oprócz tego słowo do tłumaczone jest także jako powinność, moralność. W ten sposób Bushidō oznaczać może również “moralność samuraja”, “etyka rycerza”. Współczesne Karate-dō jest bardzo silnie związane z tradycją japońską. Jako “sztuka walki” posługuje się wartościami, które zostały zawarte w Bushidō.

Bushidō – kodeks honorowy samuraja

Samuraje uważali bushidō za metodę doskonalenia cielesnego i duchowego. “Etyka rycerza” dawała im etyczną interpretację filozoficznego obrazu świata, uczyła samuraja “właściwego sposobu życia” w feudalnym społeczeństwie japońskim.

Wojownik wychowany w duchu bushidō powinien sam oceniać swoje działania i postępki, sprawiedliwie osądzać siebie w razie niegodnego postępku, naruszenia obowiązków lub powinności.

Plamę na honorze samuraj mógł zmyć tylko w jeden sposób – popełniając rytualne samobójstwo zwane “seppuku”. Za bushidō nie stały jakiekolwiek instytucje, które mówiłyby jak powinien żyć prawdziwy japoński wojownik.

GI / Uczciwość i sprawiedliwość

Bądź zawsze uczciwy w kontaktach z innymi ludźmi. Miej wiarę w sprawiedliwość, ale nie tą którą ustalają inni, lecz w płynącą z Twojego wnętrza. Dla prawdziwego samuraja nie ma żadnych odcieni szarości w kwestii uczciwości i sprawiedliwości. Jest tylko dobro lub zło.

REI / Uprzejma kurtuazja

Samurai nie ma powodu, aby być okrutnym. Nie musi nikomu udowadniać swojej siły. Samuraj potrafi być uprzejmy nawet w stosunku do wroga. Bez okazywania szacunku jesteśmy niczym zwierzęta. Samuraj jest szanowany nie tylko za swoją waleczność, ale także za swój stosunek do innych ludzi. Prawdziwa siła samuraja jest najbardziej widoczna w trudnych chwilach.

YU / Heroiczna odwaga

Wznieś się ponad ludzi, którzy boją się stanąć do walki. Chowając się jak żółw w swojej skorupie, nie żyją naprawdę. Samuraj musi mieć heroiczną odwagę. Często prowadzi go ona do niebezpiecznych sytuacji, ale teżczyni jego życie pełnym i cudownym. Heroiczna odwaga nie jest ślepa, ale inteligentna i wielka.

MEIYO / Honor

Prawdziwy samuraj ma tylko jednego sędziego swojego honoru i jest nim on sam. Decyzje jakie podejmujesz i to, jaki ne mają wpływ na innych, ukazują kim naprawdę jesteś. Nie możesz się ukryć przed samym sobą.

JIN / Współczucie

Poprzez intensywny trening samuraj staje się szybki i silny. Nie jest jak inni ludzie. Rozwija swoją siłę, tak aby mogła ona służyć innym. Potrafi współczuć. Pomaga ludziom przy każdej okazji. Jeżeli okazja się nie pojawia, on sam ją znajduje.

MAKOTO / Szczerość aż do końca

Kiedy samuraj powie, że czegoś dokona, nie spocznie dopóki tego nine skończy. Nic go nie powstrzyma od dokończenia tego, co zaczął. Nie musi nikomu “dawać słowa”. Nie musi nikomu “przyrzekać”. Mówienie i działanie są dla niego tym samym.

CHU / Służba i lojalność

Gdy samuraj “coś” zrobi lub “coś” powie wie, że jest za “to” odpowiedzialny. Niezależnie od konsekwencji, które ta za sobą pociąga. Samuraj jest ogromnie lojalny wobec tych, za których odpowiada i pozostaje im wierny aż do końca.

- A N K I E T A -

 

Dla nas najważniejsze jest stałe podnoszenie poziomu prowadzonych zajęć szkoleniowych. Stąd pytamy Was o różne tematy.